Blog

Kalendarz ogrodnika, czyli o najważniejszych pracach ogrodniczych w maju

Zanim zaczniemy cieszyć się pięknym, wymuskanym wręcz trawnikiem w swoim ogrodzie, musimy najpierw włożyć w to nieco pracy. Na szczęście dzięki nowoczesnym sprzętom używanym do pielęgnacji ogrodów zrobimy to bez pomocy sztabu wykwalifikowanych ogrodników. Urządzenia-narzędzia napędzane prądem elektrycznym, a nie siłą ludzkich mięśni pozwolą stosunkowo szybko uporać się z tym, co zostało po zimie. Wielu z nas planuje pierwszego w sezonie grilla na tak zwaną Majówkę, jednak jeżeli dopiero zabierasz się za przygotowanie ogrodu na sezon – nic straconego. Zwłaszcza, kiedy wiosna jest raczej chłodna, tak jak ma to miejsce ostatnio. Poniższe prace nie muszą być wykonywane w podanej kolejności, wszystkie są jednak istotne w ogrodzie na wiosnę.

Po pierwsze – dokładne czyszczenie

Żaden nowoczesny ogrodnik nie wyobraża sobie wiosny bez skutecznej i jakże zbawiennej dla podłoża wertykulacji trawnika. Wertykulacja to nic innego jak dokładne oczyszczanie trawnika z suchej trawy, rozkładających się liści i innych zbędnych elementów połączone z odpowiednim przygotowaniem gleby. Dzięki wertykulacji trawa rośnie szybciej i jest soczyście zielona, nieprzytłumiona choćby tymi organicznymi zanieczyszczeniami. Właśnie dlatego oprócz elektrycznej lub spalinowej kosiarki warto posiadać własny wertykulator, na przykład 2w1 wertykulator i aereator elektryczny 38 cm, który dodatkowo odżywia i spulchnia glebę poprzez jej napowietrzanie. Wertykulatora nie używa się równie często jak choćby wspomnianej już kosiarki, w związku z czym można rozważyć także opcję jego wypożyczenia. Należy przy tym jednak pamiętać, że w sezonie kiedy najczęściej odbywa się i powinna być przeprowadzana wertykulacja, czyli na wiosnę oraz przed zimą – wypożyczalnie wertykulatorów przeżywają prawdziwe oblężenie.

Po drugie – równe koszenie, docinanie i strzyżenie

Dotyczy to nie jedynie trawnika. Spalinowe nożyce do żywopłotu pomogą sprawnie uporać się z kształtem zieleniących się już często od dawna w maju gałązek. Czasami zastąpią one także ręczny sekator w przypadku drobniejszych prac niż strzyżenie obszernego żywopłotu. Do grubszych gałęzi przydadzą się natomiast klasyczne, spalinowe piły. Jednak w maju zawsze znajdzie się ich nieco do odcięcia, gdyż przed zimą potrafimy przeoczyć niektóre z nich, a ponadto – ta pora roku nie służy wszystkim roślinom. Jeżeli nie zabezpieczyliśmy dobrze swoich krzewów na tą chłodną porę roku gałęzi do obcinania w maju może być sporo.

Po trzecie – przedrzeć się przez darnie

Naturalnie nie maczetą. Najlepiej użyć do tego nowoczesnej wycinarki darni / trawy Brouwer Mark II 33 cm. Wertykulator i kosiarka to jedno. Na dużych połaciach, takich jak boiska czy pola golfowe oraz w dużych ogrodach także to urządzenie stanie na wysokości zadania.

Po czwarte – nowy trawnik

Maj lub czerwiec wcale nie są złymi miesiącami jeżeli chodzi o zakładanie nowego trawnika. Jeżeli zatem wciąż posiadanie niezagospodarowane i nieestetyczne połacie ziemi albo luki w dotychczasowych trawnikach – to właśnie nadeszła pora aby je załatać. Do tego na pewno przyda się między innymi walec ok. 100 kg napełniany wodą, który wyrówna powierzchnię, dzięki czemu posiana trawa będzie mogła rosnąć bardziej równomiernie a prace przy użyciu kosiarki będą także przebiegały bez zarzutu na równej nawierzchni.

Po piąte – ogród warzywny

Tutaj nie może zabraknąć solidnej glebogryzarki. To urządzenie zastąpi cały szereg drobnych narzędzi manualnych i odciąży pracownika zarówno w szklarni jak i na otwartej przestrzeni. Dzięki glebogryzarce spulchnicie, przekopiecie czy napowietrzycie ziemię. Pracując na dużym obszarze warto wybrać glebogryzarkę spalinową 32/50/84 CM/4 KM. Na niewielkich grządkach swoje zastosowanie znajdą inne modele. Nie wolno jednocześnie zapominać o jakże ważnym regularnym usuwaniu chwastów, które pomimo licznych wysiłków ogrodników wciąż lubią towarzystwo wielu pożytecznych i lubianych przez nas roślin.

Po szóste – staw

Jeśli w Waszym ogrodzie znajduje się staw, to maj jest idealnym miesiącem na to, by zadbać o oczko wodne. Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić wodę i usunąć z niej gnijące resztki roślinne. Wskazana jest również częściowa wymiana wody. Jeśli temperatura wody przekracza 10 st. C, możemy włożyć do niej nowe rośliny lub te, które na zimę przenieśliśmy do domu.

Po siódme – kompost

Prace ogrodnicze sprzyjają również tworzeniu naturalnego kompostu. Możemy umieścić na nim wszelkie reszki roślinne, które uzbierają się podczas sprzątania. Pamiętajmy, by ponakłuwać pryzmę kompostową, co zapewni dolnym warstwom dostęp do tlenu. Ważne jest także zadbanie o zachowanie nieustannej wilgoci. Dolna część kompostu będzie gotowa do użycia pod koniec lata.

Po ósme – nawóz

Maj to również dobry czas na zastosowanie nawozów. Pamiętajmy, by dostosować rodzaj produktu do typu gleby. Inny nawóz sprawdzi się na ziemiach o odczynie kwaśnym, inny na zasadowych, a jeszcze inny na tych o odczynie obojętnym. Istotna jest również żyzność gleby. Do nawożenia gleby możemy wykorzystać nawozy organiczne takie jak wcześniej wspomniany kompost lub sztuczne. Wiosna to idealny moment na nawożenie mineralne. Warto sięgnąć po produkty wolno działające, które uwalniają składniki odżywcze do gleby przez okres od trzech do sześć miesięcy.

Maj to miesiąc, kiedy warto postawić na cały szereg prac ogrodniczych. Jest już zwykle wystarczająco ciepło, aby wykonywać je z przyjemnością. Nie jest to „kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata”, a jednocześnie całe piękne i ciepłe lato dopiero przed nami. Bez względu na to, czy chodzi o rabatki z kwiatkami, trawniki czy też może ogródek typowo warzywny – właśnie w maju wszystkie te miejsca zaczynają rozkwitać. Jeżeli zaprosimy do pomocy profesjonalne i poręczne nowoczesne narzędzia posiadające silniki większość wysiłku koniecznego do przeprowadzenia majowych prac ogrodniczych przejmą one za nas.

Jak założyć piękny trawnik?

Kiedy myślimy o ogrodzie, pierwsze co przychodzi nam do głowy to roślinność. A jak roślinność, to przede wszystkim trawa, która niewątpliwie ma decydujący wpływ na to, jak będzie się on prezentował. Aby jednak trawnik należycie pełnił swoją rolę, powinien dobrze wyglądać. W tym artykule podpowiemy właśnie, jak założyć piękny trawnik.

Wertykulacja trawnika – sposób na piękny trawnik?

Kolor zielony znany jest ze swoich terapeutycznych, kojących właściwości. Czy tylko dlatego tak lubimy nasze zielone ogrody? Również ich świeżość zachęca do przebywania tam. Jednak często nie mamy czasu, żeby zajmować się bujną roślinnością. Innym razem – nie aranżujemy wymyślnego ogrodu ze względów praktycznych. Wówczas bardzo atrakcyjnie wygląda po prostu gładki, zielony trawnik. Pod jednym wszakże warunkiem: musi być zadbany. Pożółkła, wyschnięta trawa nie wygląda zachęcająco. Trawnik przypominający zaś klasyczne schorzenie jakim jest „łysienie plackowate” też nie będzie szczególnie atrakcyjny dla oczu. A do tego jego zapach delikatnie określić można będzie jako „mało kuszący”. Jak zatem dbać o trawnik w taki sposób, żeby zawsze wyglądał świeżo i promiennie, a przy tym był gęsty i wyglądał po prostu zdrowo?