Jak założyć piękny trawnik?

Kiedy myślimy o ogrodzie, pierwsze co przychodzi nam do głowy to roślinność. A jak roślinność, to przede wszystkim trawa, która niewątpliwie ma decydujący wpływ na to, jak będzie się on prezentował. Aby jednak trawnik należycie pełnił swoją rolę, powinien dobrze wyglądać. W tym artykule podpowiemy właśnie,  jak założyć piękny trawnik.

Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać w kierunku zakładania trawnika jest uporządkowanie miejsca, w którym będzie się on znajdował. W tym celu powinno się oczyścić podłoże ze znajdującym się na jego obszarze kamieni, chwastów oraz korzeni. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zaopatrzyć się w urządzenie jakim jest glebogryzarka.

Poza samym oczyszczaniem podłoża z wyżej wspomnianych elementów, dobrze jest także zaplanować, w którym miejscu będą posadzone na przykład kwiaty czy krzewy. Zanim przejdzie się do siania trawy dobrze takie miejsce wydzielić np. niewielkim płotkiem trawnikowym, co pozwoli na utrzymanie ładu, a dodatkowo zapobiegnie przedostawaniu się trawy na obszar, w którym mają rosnąć wyłącznie kwiaty.

Przed rozpoczęciem siania trawy powinno się również wyrównać teren przy użyciu szerokich grabi oraz zwałować go. Jeśli nie mamy szerokich grabi, można również wykorzystać do tego drewnianą paletę EUR, którą, przeciągając po nierównościach, również doskonale zniwelujemy teren. Po niwelacji wykonujemy wałowanie gruntu, aby odkryć pozostałe nierówności. Następnie ponownie wyrównujemy ziemię i jeszcze raz wałujemy przed sianiem trawy.

Jest to potrzebne, aby nasiona lepiej przylegały do ziemi, a gleba przestała
parować. W ten sposób pobieranie wody z podłoża będzie dużo łatwiejsze. Warto również
zadbać o wzbogacenie ziemi składnikami, które pozytywnie wpłyną na wzrost trawy.

Po drugie – siew

Kolejnym, kluczowym krokiem do założenia pięknego trawnika jest zasianie trawy. Powinno się pamiętać o tym, że szczególnie istotna  jest pora, w której będziemy tego dokonywać. Najlepsze miesiące to przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września. Wtedy właśnie wilgotność i temperatura są najbardziej odpowiednie dla jej wzrostu, a ryzyko wystąpienia przymrozków – znikome.

Trawę powinno się wysiewać nie wcześniej, niż dwa tygodnie po odpowiednim przygotowaniu podłoża. Należy też wybrać bezwietrzny dzień. Jest to ważne dlatego, że nawet lekkie podmuchy wiatru mogą spowodować rozwiewanie nasion. Powinno się również pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do wysiewania starannie przemieszać nasiona. W przypadku małego terenu z powodzeniem można je ręcznie rozsypywać, jednak przy większej powierzchni, lepiej z tym zadaniem poradzi sobie siewnik. Dzięki jego użyciu zyskamy gwarancję równomiernego zasiania trawy.

Po trzecie – odpowiednie nawadnianie

Aby nasz trawnik był bujny, a jego kolor soczyście zielony, bardzo ważnym jest, aby regularnie go podlewać. Im młodszy trawnik, tym częściej powinno się go nawadniać, w szczególności, kiedy temperatury powietrza są wysokie. Należy mieć na względzie również pory podlewania. Najlepszy okazuje się być poranek, kiedy słońce jeszcze nie jest wysoko i nie świeci zbyt mocno. Jeżeli jednak z różnych przyczyn nie możemy tej czynności wykonywać właśnie rano, drugą, dogodną porą będzie wczesny wieczór.

Warto pamiętać także o tym, aby ilość wody dostosować do rodzaju trawy, jak i również warunków atmosferycznych. Powinno się wziąć także pod uwagę intensywność eksploatowania trawnika. Idealnie, jeśli gleba będzie wilgotna na kilkanaście centymetrów jej głębokości.

Jeśli chodzi o sposoby nawadniania trawnika, to tutaj panuje pełna dowolność. Najlepiej jednak sprawdzi się wąż ogrodowy. Przy większych powierzchniach warto przemyśleć zastosowanie rozwiązania jakim jest automatyczny system podlewania. Ze względu jednak na fakt, że umieszcza się go pod powierzchnią ziemi, powinno się go założyć jeszcze przed sianiem trawy.

Po czwarte – nawożenie, napowietrzanie i koszenie

Aby trawa mogła pięknie rosnąć, należy stosować odpowiednie nawozy na trawnik. Dzięki nim trawa stanie się silna, a także odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz wszelkiej maści choroby. Specjalistyczne preparaty najlepiej użytkować do 5 razy w ciągu roku, zaraz po skoszeniu trawy. Trawnik powinien być wówczas suchy. Warto wybrać wieloskładnikowe nawozy, których rozsypanie będzie możliwe z zastosowaniem przyrządu jakim jest siewnik. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić to ręcznie bez dodatkowych wspomagaczy.

Aby trawa mogła być piękna i zadbana, należy również ją kosić. Najlepszym i najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest kosiarka z napędem. W przypadku większych powierzchni zaleca się stosowanie traktorka ogrodowego.

Kolejnym krokiem do uzyskania pięknej trawy jest jej aeracja i wertykulacja. Wyżej wymienione to sposoby na jej napowietrzanie. To ostatnie polega na rozluźnieniu podłoża, co jak się okazuje jest niezbędne do rozwoju korzeni trawy oraz jej prawidłowego wzrostu. Aeracja polega na nakłuwaniu górnej warstwy gleby, a żeby tego dokonać można użyć aeratora elektrycznego lub wideł. Wertykulacja to natomiast nacinanie darni na kilka centymetrów głębokości. Wykonując powyższą czynność można odpowiednio napowietrzyć glebę, usunąć z niej zalegające resztki roślin oraz mech.  Do przeprowadzenia wertykulacji wykorzystuje się wertykulator spalinowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *